مستند مسابقه فرمانده

برای اولین بار ناوگروه 44 ایران وارد اقیانوس اطلس شد
برای اولین بار ناوگروه 44 ایران وارد اقیانوس اطلس شد
02 آذر 13953

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، از حرکت ناوگروه 44 کشور متشکل از ناوشکن الوند و ناو بوشهر به قاره آفریقا و ورود آن به اقیانوس اطلس خبر داد.

به گزارش سایت فرمانده و به نقل از ایسنا، دریادار سیاری در نشست خبری که صبح روز دوشنبه به مناسبت هفتم آذر، روز نیروی دریایی برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: هم اکنون ناوشکن الوند جمهوری اسلامی ایران و ناوبر بوشهر در بندر دوربان آفریقای جنوبی استقرار دارند و امیدواریم در آینده، حرکت های بعدی برای عبور از مرز اقیانوس اطلس را انجام دهیم.

وی با اشاره به این که در گذشته، سخنگوی پنتاگون با انتشار کلیپی ادعا کرده بود ایران نمی تواند از مرز اقیانوس اطلس عبور کند، گفت: امروز توانستیم اقتدار جمهوری اسلامی ایران را با دور زدن قاره آفریقا و ورود به اقیانوس اطلس نشان دهیم.

سیاری به پیروزی ها و اقدامات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: برای اولین بار موفق شدیم بزرگ ترین ناو جنوب غرب آسیا که ناو خارک جمهوری اسلامی ایران نام دارد را بعد از 35 سال، تعمیرات اساسی کنیم.

فرمانده نیروی دریایی راهبری ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به این که ناوشکن جمهوری اسلامی ایران و ناوهای موشک انداز ما به موشک هایی با بالاترین برد تجهیز شده اند خاطر نشان کرد: شناورهای ما نیز مجهز به پهپادهای دریاپایه شده اند.

وی با اشاره به برگزاری رزمایش تخصصی زیردریایی طی چند روز آینده تصریح کرد: در بهمن ماه سال 95 نیز رزمایش بزرگ 95 در شمال اقیانوس هند به مرحله اجرا در خواهد آمد.

سیاری خاطر نشان کرد: برای اولین بار رونمایی از سامانه یکپارچه جستجو و شناسایی و ردگیری اهداف سطحی و هوایی تحت عنوان پروژه ثامن را خواهیم داشت و همچنین از رادار نظامی دریایی به نام LPI با قابلیت عملکرد در محیط جنگال رونمایی خواهیم کرد و توانستیم اژدرهایمان را بهینه کنیم.
وی به شبکه ای شدن رادار سپر دریا اشاره کرد و گفت: شبیه ساز طوفان برای آشنایی با شرایط دریا و شبیه ساز اتاق کنترل خدمات را نیز رونمایی خواهیم کرد.

وی با اشاره به برگزاری همایشی با همکاری وزارت آموزش و پرورش در سواحل مکران با حضور 200 نفر از خیرین مدرسه ساز گفت: قرار شد 130 مدرسه در سواحل مکران، ظرف یک سال آینده ساخته شود که تا به حال 80 مدرسه به قرارداد رسیده اند.

سیاری همچنین از رونمایی سه بالگرد بازسازی شده با تکنولوژی بالا در بندرعباس در روز 16 آذر خبر داد و گفت: پرواز 5 فروند هواناب بازسازی شده در بندرعباس را شاهد خواهیم بود.

وی از برگزاری ششمین همایش فرماندهان نیروی دریایی حاشیه اقیانوس هند به میزبانی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: پیش بینی می‌شود 40 تیم از کشورهای مختلف جهان به خصوص کشورهای حاشیه اقیانوس هند در این همایش حاضر شوند.

فرمانده نیروی دریایی راهبری ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به این که در سال جاری، ناوگروه های ما به کشورهای هند، پاکستان، عمان، تانزانیا، آذربایجان و آفریقای جنوبی سفر کرده اند، تصریح کرد: ان‌شاءالله تا پایان سال از کشورهای روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و بقیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند در جنوب شرق آسیا بازدید خواهیم داشت.

سیاری همچنین به راهپیمایی بزرگ اربعین و اقدامات نیروی دریایی برای تامین امنیت شمال خلیج فارس اشاره کرد و گفت: با استقرار بیمارستان های صحرایی در مرز شلمچه برای کمک به زائران اقدامات لازم را انجام داده ایم.

فرمانده نیروی دریایی راهبری ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به این که تا امروز 44 ناوگروه رزمی و 5 ناوگروه صلح دوستی دریاهای آزاد اعزام کرده ایم خاطر نشان کرد: حضور مستمر در خلیج عدن برای تامین امنیت این منطقه و برنامه هایمان داشته ایم و تا امروز 3844 فروند کشتی نفت کش و تجاری در خلیج عدن اسکورت شده اند و در راستای اجرایی شدن نظریه بازگشت به دریا در سواحل مکران مستقر شده و در حال ساخت دو منطقه و سه پایگاه هستیم.

سیاری در ادامه به تفاوت های نیروی دریایی از دوران دفاع مقدس تا امروز اشاره کرد و گفت: امروز برای تامین تجهیزات دریایی و ساخت تسلیحات نیروی دریایی خودکفا شده ایم و جایگاه نیروی دریایی در عرصه جهانی در منطقه و فرامنطقه قابل قبول است.

دریادار سیاری در مورد نتیجه دیدارش با فرمانده نیروی دریایی کشور چین گفت: تفاهم نامه ای برای اعزام ناوگروه جمهوری اسلامی ایران به بنادر چین، بازدید ناوگروه چینی از بنادر ایران، برگزاری رزمایش امداد و نجات تاکتیکی، تبادلات آموزشی و اعزام دانشجو، همکاری فنی و تعمیراتی و استفاده از تجارب جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس بین دو کشور امضا شده است.

فرمانده نیروی دریایی راهبری ارتش جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در مورد تحویل گرفتن یک ناوگروه ایتالیایی در بندرعباس توضیح داد: ما میزبان ناو ایتالیایی در بندر عباس بودیم و بازدید ما انجام شد و طی تفاهم نامه ای در آینده ما نیز از بنادر ایتالیا بازدید خواهیم داشت.

سیاری همچنین در پاسخ به سوالی در مورد ربوده شدن لنج صیادی توسط دزدان دریایی توضیح داد: این اتفاق در آب های سومالی رخ داده است و متاسفانه این لنج صیادی به توصیه نیروی دریایی برای فعالیت در مناطق امن توجه نکرده چرا که در سواحل سومالی، امنیت کم است، اما به هر حال این موضوع از سوی نیروی دریایی و دولت جمهوری اسلامی ایران در حال پیگیری است تا به نتایج مطلوب دست یابیم.

منبع: ایسنا

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام فرمانده بپیوندید:

icon-telegram

نظرات کاربران
ساعد ققنوس
06 آذر 1395

دست علی بهمراهتون

mohammad
03 آذر 1395

خدا پشت پناه تون دلاوران ایران

علی کرمانی
02 آذر 1395

خدا به همشون قوت بده

شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر خود را ثبت کنید

مطالب مرتبط

10 شرکت کننده سختکوش و با انگیزه
چند هفته زندگی در شرایطی متفاوت و رقابتی نفس گیر
زیر نظر یک فرمانده

فرمانده را در filimo تماشا کنید!