آغاز استفاده نیروهای مسلح ایران از گلوله‌های Air Burst/ نسل جدید نارنجک‌اندازهای بومی با سامانه‌های اپتیکی آمد

مهمات air burst

استفاده از سامانه های اپتیکی از جمله راه حل هایی است که در سال های اخیر برای ارتقاء دقت و اثربخشی تسلیحات پیاده نظام استفاده می شود.

با استفاده از سیستم های اپتیکی، دقت هدف گیری و همچنین برد درگیری مفید سلاح افزایش پیدا کرده و در صورت استفاده از دوربین های مخصوص دید در شب و حرارتی، می توان در تاریکی هوا و یا در شرایط بد جوی نیز با دشمن درگیر شد.

ارتقاء با اپتیک؛ حرکتی جهانی که در ایران نیز آغاز شد

ارتقاء سلاح های سبک با سیستم های اپتیکی در سال های دورتر، تنها در شکل نصب دوربین برای رسیدن به یک تفنگ تک تیرانداز تعریف می شد. در سال های جنگ سرد و پس از آن، دانش بشری در حوزه اپتیک و سامانه های حرارتی یا دید در شب شدیدا پیشرفت کرده و سامانه های مختلفی در این بخش برای استفاده بر روی سلاح های پیاده نظام توسعه پیدا کرد.

تیربارهای سنگین، نارنجک اندازها، راکت اندازها و سلاح های سبک پیاده نظام همه و همه از این ارتقاء بهره بردند و از سوی دیگر، بحث توسعه برجک های تسلیحاتی کنترل از راه دور برای استفاده از سامانه های تسلیحاتی مختلف مجهز به سیستم های اپتیکی از دیگر اقدامات انجام شده در این بخش است.

نارنجک انداز MK-19
نارنجک انداز MK-19 آمریکایی مجهز به سامانه اپتیکی
اسلحه تک تیرانداز ام 24
اسلحه تک تیرانداز ام ۲۴ در عراق مجهز به دوربین ایرانی RU60G

در ایران نیز طی چند سال اخیر و با توجه به تجربیات به دست آمده از مباحث مستشاری در کشورهای عراق و سوریه، شاهد ظهور نسل جدیدی از سامانه های اپتیکی بر روی تسلیحات ساخت ایران هستیم و به عنوان مثال، نصب دوربین های حرارتی بر روی تفنگ تک تیرانداز صیاد و همچنین توسعه دوربین های فرماندهی و سیستم های نظارت و شناسایی میدان نبرد در چند سال اخیر در حجم بالایی در نیروهای مسلح ایران و همچنین در خدمت نیروهای مقاومت به کار رفته است.

در عین حال توسعه برجک های کنترل از راه دور در ایران نیز به صورت جدی و حرفه ای دنبال شده و چندین پروژه در این بخش توسط نیروهای مسلح به انجام رسیده است که از این میان می توان به طرح «حامی» اشاره کرد.

چشمان جدید برای تیربار نارنجک انداز ایرانی

چندین سال است که تیربار نارنجک انداز ۴۰ میلی متری توسط صنایع دفاعی ایران تولید می شود. تیربار ایرانی در حدود ۳۵ کیلوگرم وزن داشته و می تواند با نرخ آتش ۲۵۰ تا ۳۰۰ گلوله شلیک کند. یک نکته مهم درباره تفاوت مهمات مورد استفاده در این نارنجک اندازها و نمونه های کوچک تر وجود دارد که بایستی حتما مورد توجه قرار بگیرد چراکه مهمات مورد استفاده در نارنجک اندازهای دستی، از سرعت دهانه کمتر و در نتیجه نیروی عقب نشینی پایین تری برخوردار هستند که لزوما برای آن گونه از سلاح ها لازم است.

نسل اولیه نارنجک اندازهای 40 میلی متری ایرانی
نسل اولیه نارنجک اندازهای ۴۰ میلی متری ایرانی
 نارنجک انداز 40 میلی متری ارتقاء یافته ایرانی با سیستم اپتیکی و مهمات جدید
نارنجک انداز ۴۰ میلی متری ارتقاء یافته ایرانی با سیستم اپتیکی و مهمات جدید

اما مهمات ۴۰ میلی متری مورد استفاده در نارنجک انداز بزرگ تر که به صورت نواری و با مکانیزم گلنگدن باز تغذیه می شود از سرعت بالاتری برخوردار بوده و سرعت دهانه آنها نزدیک به ۲۰۰ متر بر ثانیه است. این سرعت بالا به علاوه قابلیت ترکش شوندگی این گلوله ها، آنها را به تسلیحاتی بسیار مرگبار تبدیل کرده اند چراکه این مهمات ۴۰ میلی متری، پس از انفجار در مکان مورد نظر ۳۰۰ عدد ترکش تولید می کنند.

مهمات Air Burst و افزایش قدرت نارنجک انداز ایرانی

در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی سال جاری، نارنجک انداز ۴۰ میلی متری ارتقاء یافته توسط وزارت دفاع رونمایی شد که در این ارتقای جدید، سیستم اپتیک نشانه روی بر روی این سلاح نصب شده است. با توجه به تعداد لنزهای به کار رفته بر روی این سلاح می توان این گونه گمانه زنی کرد که سیستم های دید در روز، دید در شب یا حرارتی به همراه مسافت سنج های لیزری بر روی این نارجک انداز نصب شده است.

این اقدام باعث می شود که کاربر بتواند در همه زمان های شبانه روز و در تمام شرایط آب و هوایی فاصله بیشتری را رصد کرده و بتواند با موفقیت با آن درگیر شود.

اما سامانه های اپتیکی، تنها ارتقاء صورت گرفته بر روی این نارنجک انداز نبود. نسل جدیدی از مهمات ۴۰ میلی متری نیز برای این سلاح تعریف شده است. تا پیش از این، مهمات این نارنجک انداز بایستی با هدف اصابت کرده و سپس منفجر می شدند. اما با توسعه مهمات Air Burst قابلیت درگیری با نیروهای پیاده و زره پوش های سبک دشمن بسیار افزایش یافت.

اما مهمات Air Burst چیست؟

این مهمات از حسگرهایی بهره می بردند که برای انفجار در ارتفاعی مشخص در بالای سر هدف تنظیم شده و پس از رسیدن به آن ارتفاع مشخص مهمات عمل می کند. زمانی که مهمات از این مکانیزم استفاده می کند شعاع اثربخشی آن افزایش پیدا کرده و می تواند فاصله بیشتری را تحت تاثیر خود قرار دهد.

انفجار مهمات Air Burst شلیک شده توسط نارنجک انداز ایرانی
انفجار مهمات Air Burst شلیک شده توسط نارنجک انداز ایرانی

یکی از مهم ترین کارایی های مربوط به این مهمات، درگیر شدن با نیروهای پیاده نظام پنهان شده دشمن درون خندق ها یا پشت هر گونه مانع است. در بسیاری از اوقات وقتی که از مهمات معمولی استفاده می شود و دشمن در خط دید تیرانداز قرار نداشته باشد و در درون زمین یا پشت یک حفاظ مستحکم پنهان شده باشد، نمی توان آنها را هدف قرار داد.

اما حالا رزمندگان ایرانی با استفاده از مهماتAir Burst ، به راحتی به بالای سر دشمن شلیک کرده و پس از انفجار ترکش های مورد نظر، دشمن را از کار می اندازند. این روش در برابر خودروها و زره پوش های سبک نیز معمولا نتیجه بهتری دارد چون عموما این خودروها از زره کمتری در بخش بالایی برخوردار هستند و با این حساب، ترکیب سامانه های جدید اپتیکی به همراه مهمات منفجر شونده در هوا، کارایی و اثربخشی بسیار بیشتری را در نارنجک اندازهای ۴۰ میلی متری ایرانی ایجاد می کند.

منبع: مشرق

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام فرمانده بپیوندید:

کانال تلگرام فرمانده

۱ نظر

  1. خلیل صبری امند گفته در اسفند 15, 1395 پاسخ دادن
    سلام. من یکی از شرکت کنندگان مسابقه هستم که خیلی تلاش کردم تا امادگی جسمانی بدنمو به حداکثر برسانم.و تونستم .اما بدون هیچ عذر موجهی حتی تو انتخابی هم انتخاب نشدم از هر لحاظ هم اماده بودم چون فرصت کمی برای ثبت نام داشتم نتونستم تو فیلم نشون بدم.عاشق میدان موانع نظام هستم .شنا و کوه نوردی وفوتبال وبوکس دو میدانی دوی مسافت چند کیلومتری و شراط سخت اب وهوایی وچندین بار تو زندگی چشیدم بچه ناف کوههای تبریزو بزرگ شده اونجام اما الان ساکن تهرونم.فک کنید که نمی توانم .چندینو چندین بار مسابقه رو دنبال کردمو خودم انجام دادم تا بیام ثابت کنم که میتونم اما... کل فامیلام هم باور داشتن که جز ده نفر میشم. اما...یاعلی..لطفا تو مسابقه بعدی ما جوون هارو این جوری نا امید نکنین. ماهم جز این مرزو بوم ایران اسلامی هستیم. قسم خوردن خوب نیست اما بجون مادرم همشو میتونم ثابت کنم.

پاسخ دهید

شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با ستاره مشخص شده *

*
*

*