تست سامانه موشکی تلاش در رزمایش مشترک پدافند هوایی

سامانه موشکی تلاش

در آخرین مرحله از رزمایش مشترک مدافعان آسمان ولایت ۷۷ که در جنوب کشور در حال برگزاریست، قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) اقدام به انهدام یک فروند پهپاد هدف در منطقه عمومی رزمایش در بوشهر کرد.

در این عملیات، یک فروند پهپاد هدف بر فراز نیروگاه بوشهر توسط سامانه پدافندی اسکای گارد مورد اصابت قرار گرفت و منهدم شد.

همچنین در این مرحله از رزمایش، سامانه موشکی s200 به اجرای عملیات پرداخت. در این عملیات یک فروند موشک اس ۲۰۰ پس از رهگیری پهپاد هدف، موفق شد که پهپاد دشمن فرضی را سرنگون کند.

یکی دیگر از برنامه های رزمایش ارزیابی سامانه موشکی تلاش بود. در آخرین مرحله از رزمایش برای نخستین بار عملکرد قدرتمند سامانه موشکی تلاش به همراه «رادار کنترل آتش افق» مورد آزمایش و ارزیابی عملیاتی قرار گرفت و موشک این سامانه موفق شد در کسری از ثانیه شلیک شده و پهپاد دشمن فرضی را منهدم کند.

موشکی که امروز از سامانه تلاش شلیک شد، صیاد ۳ بوده و این برای اولین بار است که این موشک، تست عملیاتی می‌شود. پیش از این، سامانه موشکی اس ۲۰۰ در سامانه موشکی تلاش برای هدف قراردادن اهداف ارتفاع بالا و برد بالا مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما از سال گذشته با به ثمر نشستن پروژه موشک پدافندی صیاد ۳، این موشک به سامانه موشکی تلاش، الحاق و سامانه موشکی اس ۲۰۰ از بخش موشکی سامانه تلاش حذف شد.

در حال حاضر با پیوستن موشک صیاد ۳ به سامانه موشکی تلاش، این سامانه تقریبا به طور کامل از تجهیزات تسلیحات بومی بهره می‌برد و فقط در بخش رادار کشف، همچنان از رادار سامانه موشکی اس ۲۰۰ استفاده می‌کند.

موشک صیاد ۳، یک موشک برد بلند و ارتفاع بالا است که به گفته امیر فرج پور سخنگوی رزمایش پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۷ این موشک تا حدود ۱۵۰ کیلومتر برد دارد و می‌تواند اهداف را در فواصل بالا رهگیری و به محض ورود هدف به فاصله ۱۵۰ کیلومتری، با موشک صیاد ۳ آن را هدف قرار دهد.

جالب است بدانید که هر گردان از سامانه تلاش از ۳ پرتابگر موشک ۴ تایی بهره می‌برد که این پرتابگرها براساس نیاز می‌توانند موشک صیاد ۲ (برای هدف قراردادن اهداف ارتفاع متوسط و برد متوسط) یا موشک صیاد ۳ (برای هدف قراردادن اهداف ارتفاع بالا و برد بالا) را شلیک نمایند.

طبق چارت سازمانی سامانه موشکی تلاش، هر گردان از این سامانه حتما باید شامل موشک‌های صیاد ۲ و صیاد ۳ باشد تا سامانه در برابر اهداف برد بالا و ارتفاع بالا و همچنین برد متوسط و ارتفاع متوسط، موشک مورد نیاز را داشته باشد.

همچنین امروز پس از گذشت ۲۷ سال از دوران دفاع مقدس، سامانه‌های موشکی مستقر در منطقه عملیاتی جزیره خارک از جمله سامانه مرصاد با شلیک موفق موشک‌های میان برد شلمچه، به انهدام هواگردهای متخاصم اقدام کردند.

منبع: مشرق

پ.ن. تصویر خبر، مربوط به سامانه موشکی تلاش و برگرفته از خبرگزاری تسنیم است.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام فرمانده بپیوندید:

icon-telegram

دسته ها: اخبار نظامی

نظری تاکنون ارسال نشده است، شما اولین نفر باشید!

پاسخ دهید

شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با ستاره مشخص شده *

*
*

*