رمزگشایی از قابلیت‌های «حماسه»، پهپاد جدید ایرانی

قابلیت های پهپاد حماسه

به گزارش سایت فرمانده و به نقل از مشرق، در جریان برپایی هشتمین نمایشگاه بین‌المللی هوایی ایران در جزیره کیش، ۸ فروند از انواع پهپادهای ساخت صنعت دفاعی کشورمان به نمایش عمومی درآمد که یکی از آنها پهپاد «حماسه» بود.

این پهپاد، اولین بار در اردیبهشت سال ۹۲ با حضور سردار احمد وحیدی وزیر دفاع وقت رونمایی شد ولی اطلاعات دقیقی از ویژگی‌ها و مختصات آن ارائه نشد.

در جریان نمایشگاه هوایی کیش اما نمونه جدیدی از پهپاد حماسه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت که شکل ظاهری آن تفاوت‌های زیادی با نمونه اولیه رونمایی شده در اردیبهشت سال ۹۲ داشت.

به گفته امیر عبدالکریم بنی طرفی، مدیرعامل سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح، یکی از تغییرات صورت گرفته در پهپاد حماسه، افزایش طول بال‌های آن است که امکان مداومت پروازی بیشتری را به این پرنده می‌دهد.

بنا بر این گزارش، پهپاد حماسه با طول بدنه ۵٫۰۵ متر، عرض بال ۹متر و ارتفاع ۱٫۹ متر، توان برخاستن از سطح زمین با وزن ۴۱۵ کیلوگرم را دارد در حالی که وزن بدون بار این هواپیما چیزی در حدود ۲۳۰ کیلوگرم است یعنی می‌تواند ١٨٥ کیلوگرم بار و سوخت را (بنا بر ماموریت تعریف شده) حمل کند.

حداکثر سرعت حماسه در سطح افق ۱۹۴ کیلومتر بر ساعت بوده و سرعت کروز آن نیز ۱۶۵ کیلومتر بر ساعت است و این سرعت در حالت حمل بار (بارگیری شده) به ١١٠ کیلومتر می‌رسد.

پهپاد حماسه ۱۱ ساعت مداومت پروازی داشته و شعاع عملیاتی آن نیز ۲۰۰ کیلومتر و ارتفاع پرواز آن ۱۵هزار پا است و این توانایی را دارد که بدون استفاده از G.P.S و با اتکا به نقشه مسیر که به حافظه آن داده می‌شود، به سمت منطقه ماموریت رفته و درصورت قطع ارتباط با مبدا نیز به صورت اتوماتیک به پایگاه اولیه خود برگردد. هرچند قابلیت ناوبری با سیستم اینرسایی یا I.N.S و همچین مکان‌یابی جهانی (G.P.S) نیز برای آن پیش بینی شده است.

توانایی این پهپاد در حوزه‌های مراقبت، شناسایی و تهاجمی (خصوصا در مناطق مرزی) این امکان را به حماسه داده تا علاوه بر حمل انواع رادار و دوربین‌ های عکس برداری و تصویربرداری، قابلیت حمل بمب و راکت را نیز داشته باشد.دوربین‌های نصب شده بر روی آن از انواع پیشرفته بوده و می‌تواند در هر شرایطی اقدام به تصویربرداری از مناطق مورد نظر کند.

با توجه به شکل دماغه پهپاد حماسه، امکان برقراری ارتباط با ماهواره نیز در آن وجود دارد که برقراری ارتباط با ماهواره یا بهره‌گیری از سامانه‌های دیتا لینک جهت ارسال زنده اطلاعات (آنلاین)، یکی از نقاط برجسته پهپاد محسوب شده که می‌تواند سرعت تصمیم‌گیری را برای فرماندهان در میادین نبرد یا خطوط پشت منطقه جنگی افزایش دهد.

پهپاد حماسه همچنین قابلیت فرود و پرواز خودکار را داشته و این توانایی را نیز دارد که مسیر پرواز خود را حین عملیات و در شرایط جنگ الکترونیک تغییر دهد.

پهپاد حماسه همچنین بابهره‌گیری از یک رادار SAR، توانمندی بالایی در شناسایی اهداف زمینی طی انجام ماموریت دارد.

این هواپیمای بدون سرنشین، توانایی جمینگ و ایجاد اختلال در سامانه‌های ارتباطی دشمن را نیز داراست و به عنوان یک پهپاد در راستای جنگ الکترونیک (درحالی که خودش نسبت به پارازیت‌های سیگنالی ایمن است) نیز قابلیت استفاده دارد.

لازم به توضیح است که جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر با سرمایه‌گذاری در حوزه هواپیماهای بدون سرنشین، در رده ۵ کشور اول دنیا در این حوزه قرار دارد.

منبع: شرق

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام فرمانده بپیوندید:

icon-telegram

نظری تاکنون ارسال نشده است، شما اولین نفر باشید!

پاسخ دهید

شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با ستاره مشخص شده *

*
*

*